KnihyRecenze

Recenze: Neděle odpoledne

Kolik toho zvládne malé dítě snést, aby ho to nepoznamenalo na zbytek života? Dost. Když je jeho matka náboženská fanatička a otec flegmatik, kterého nezajímá nic jiného než práce, je těžké být normální. A pokud žijete v přesvědčení, že nejste normální a velká „piha“ přes celý obličej je něco, co by tam být nemělo, je to ještě stokrát horší.


Co dělá tatínek každou neděli odpoledne?

Teodor je obyčejný kluk, který touží po kamarádech, klasické školní docházce i po tom, aby ho rodiče měli rádi a věnovali se mu. Jenže matka ho spíš utiskuje, než aby ho vychovávala a dávala mu příležitosti k normálnímu životu. A otec má jednu velmi neobvyklou libůstku – každou neděli odpoledne mizí neznámo kam a ani jeden z rodičů malému Teovi nechce prozradit, co jeho otec v neděli odpoledne dělá. A proč aspoň jednou v životě v tento den nemůže zůstat doma.


Teo je jiný než ostatní

Jeho nejlepším kamarádem je Hyn, Hyn je ale přeci výmysl jeho fantazie, který žije v jeho pokojíčku ve skříni. Hyn často Teovi nadává, ale také s ním mluví, když to nejvíc potřebuje. Nikoho jiného Teo nemá. Matka nechce, aby měl přátelé nebo aby chodil do školy. Stačí, když ho učí sama, a chodí spolu do kostela. Teo totiž není normální chlapec. Pro tenhle svět se nehodí. Dospívá však mnohem rychleji, než by si jeho rodiče přáli, a zaplétá se s lidmi, se kterými není radno si začínat.

Všechno má ale svou příčinu i důsledek. Proč to jeho matku pořád táhne do kostela? A kam chodí Teův otec každou neděli? A proč se z Tea stává člověk, který si nemůže najít normální práci ani přátele? To všechno čtenáře zajímá a prahne po vysvětlení. Důvod všeho je sice překvapivě prostý, ale do posledních stránek naprosto nepředvídatelný.


Čtení, které ve vás zanechá stopy. Hluboké jako stopy ve sněhové závěji

Autorce Viktorii Hanišové (1980), která má na svém kontě romány jako Anežka (2015), Rekonstrukce (2019), Houbařka (2018), Dlouhá trať (2020) nebo Beton a hlína (2021), se povedl mistrný kousek – nechat svého čtenáře po dočtení knihy v šoku, se svými vlastními myšlenkami a absolutním úžasem. Co se to tu vlastně před našima očima odehrálo? Jsme svědky Teova dětství, dospívání i dospělosti. Trávíme s ním několik večerů, možná dnů a najednou je všechno jinak. Psychologický román Neděle odpoledne ve vás zanechá mnoho vzpomínek a pocitů a dost pravděpodobně na tenhle příběh nikdy nezapomenete. Tak přesně má vypadat skvělý román.

Knihu Neděle odpoledne vydalo v roce 2022 nakladatelství Host.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM