KnihyRecenze

Recenze: Mojenka

Jsou dětské knížky, které jsou určeny výhradně dětem, případně rodičům, kteří svým dětem předčítají. A pak tu máme knížky, které sice můžeme směle zařadit mezi ty, které jsou určeny o trochu starším dětem, ale pokud po nich sáhnou dospělí, budou nadšení úplně stejně.


Pro starší děti i dospělé

Mojenka taková je. Primárně psána pro starší děti, které už umí číst, psát a cítí se moc staře na to, aby se kamarádily s mladšími dětmi, ale já, jakožto třiatřicetiletá žena, jsem ji přečetla jedním dechem. Magdaléna je holčička školou povinná. Má milující rodiče a stejnou zálibu v přírodě jako její maminka. Jednoho dne se jí ale obrátí život vzhůru nohama. Magdina maminka vážně onemocní. Má rakovinu a Mojenka, jak maminka své jediné dceři říká, se jí snaží pomocí asociací z přírody vysvětlit, co to rakovina je.


Neohrožená Xena, která se vydává vstříc dobrodružství v brdských lesích

Mojenka je dobrodružné dítě, Xena, jak jí její noví přátelé říkají. Miluje lesy kolem Vonoklas, kde spolu s rodiči žije, rostliny i volně žijící zvířata. Naopak nesnáší zoologickou zahradu, kam lidé zavírají zvířata, která mají žít volně v přírodě, a ne mezi čtyřmi stěnami nebo v kleci. Mojenka, zatímco si maminka prochází chemoterapií, jde z průšvihu do průšvihu, ale vždycky to myslí dobře. A její rodiče to dobře vědí.


Bolest i smích

Mojenka je kniha plná radosti, zkoumání, objevování i ohromné bolesti. Mojenka je dílo Olgy Stehlíkové, literární publicistky a editorky, spisovatelky oceněné cenou Magnesia Litera za svůj básnický debut Týdny (2015) a cenou Tvárnice, díky níž získala titul Kritička roku. Olga Stehlíková je víc básnířka než novelistka nebo romanopiskyně. Její básně byly také přeloženy do sedmi jazyků. Jenže její básně jsem zatím neměla možnost si přečíst. Napravím to. Jestli budou alespoň z poloviny tak dobré jako je příběh o Mojence, začnu číst básně pravidelně.

Kniha Mojenka je psychologická novela, které dobře porozumí děti i dospělí. Rozesměje, rozpláče a doznívat bude ještě dlouho. Není to ta kniha, kterou přečtete, odložíte a za půl roku si nevzpomenete, že jste ji četli, natož o čem byla.

Příběh navíc doprovázejí překrásné ilustrace Andery Tachezy.


Knihu Mojenka vydalo nakladatelství Host v roce 2022.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM