DivadloRecenze

Dech: Ve tmě, kde zní jen hlas

Slovo má moc, což o to, to už dávno víme. Ale když můžete jen naslouchat a nic nevidět, vnímáte hlas a význam jednotlivých slov mnohem víc. Jan Hájek si v nové inscenaci léčí duši horskými treky. Vzpomíná na svou matku, která už není mezi živými. Anebo možná je, jak se mu snaží namluvit jeho sestra.


Komplikované vztahy se ženami

Jan Hájek a Barbora Milotová hrají sourozence a zároveň partnery. Jsou i matkou se synem. Jsou vším, co Josefa trápí. Josef v posledních letech matku zanedbával, v dětství k ní měl ale velmi blízko. Pak se jeho vztah k ženám jaksi zvrtnul. Na matku zapomněl, na sestru kašlal, manželku podváděl. Josef míří odnikud nikam a jediné, co ho drží pohromadě, je putování po horách.

Vnímáme slova i dech. Vnímáme každou emoci, která se v hlase odráží. Všechno špatné, co se nám děje, se odehrává ve tmě. Tam, kde nic není, není ani prostor pro lásku a štěstí.

Tam, kde je hlas, musí být pochopitelně i Jan Hájek. Ne nadarmo se říká, že podle hlasu si vybíráme partnery, podle hlasu určujeme, jestli se nám dotyčný líbí, nebo ne. Hlas je to, co nás definuje. Hlas je to, co můžeme nabídnout druhým. Až představení skončí, začnete svůj hlas také tak vnímat. A hlas Jana Hájka vám v uších i hlavě bude znít ještě dlouhé hodiny potom.


Audioseriál na divadelních prknech

Dech je novým autorským projektem dramaturga Matěje Samce a režisérky Natálie Deákové. A klidně by mohl být audiseriálem. Na druhou stranu byste si ho ale asi neužili v naprosté tmě jako právě v divadle při představení. Takže je lepší, že audioseriálem není. I když… Ze Serotoninu Michela Houellebecqa také byla nejprve divadelní hra a pak vznik audiozáznam, který si mohl každý pustit v době koronavirové. A bylo to skvělý. Lví podíl na tom má samozřejmě sám Michelle Houellebeq, nejkontroverznější francouzský autor současnosti. A opět Jan Hájek.

Jak jednou začnete Houellebecqa číst, nemůžete přestat. Když si jednou poslechnete hlas Jana Hájka, budete na tom podobně. Jeho nejnovější divadelní představení Dech, které se uvádí v MeetFactory, je toho také důkazem. A doufejme, že takových důkazů bude mnohem víc.


Premiéra představení Dech proběhla v MeetFactory 21. července 2021.


Foto: Andrea Černá

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM