V multifunkčním prostoru MeetFactory mělo nedávno premiéru představení, které pracuje s fiktivním životopisem Dmitrije Šostakoviče, významného hudebního skladatele, jehož život mu ale nikdo nemohl závidět.
Za Stalinovy éry jeho hudba nesměla být hrána, protože neodpovídala požadavkům státní propagandy. Poté byl zase tlačen k tomu, aby s režimem spolupracoval. Věděl, že má talent. Věděl, že je jeho hudba dokonalá, ale co je to platné, když se musí přizpůsobovat režimu, který bytostně nenávidí? Tedy… nemusí, ale aby přežil a mohl skládat, pak je to bohužel nutností. Pravdu je zakázáno říkat, smí se jenom papouškovat to, co představitelé státní moc nařídí.
Nechtěl trpět, ale trpěl celý život
Dmitrij Dmitrijevič Šostakovič se ocitl mezi milovanou hudbou a nenáviděným režimem. Dělal ale všechno pro to, aby přežil a aby jeho práce netrpěla. Nakonec však trpěl on sám a to po celý život. V mládí a dospělosti kvůli svým přesvědčením, která nesměl prezentovat, ve stáří pak kvůli nemoci, která ho postihla. Amyotrofická laterální skleróza postupně napadala jeho nohy, na sklonku života už skoro nemohl chodit. Přesto skládal dál.
Dmitrije Dmitrijeviče i Josifa Vissarionoviče Stalina ztvárňují hned tři herci – Tomáš Janypka, Anna Datiashvili a Matěj Šumbera. Na violoncello je doprovází Štěpán Drtina. Představení je to vskutku temné a pochmurné. Hudba tuto atmosféru jenom umocňuje. I pouhé ticho diváka tíží, vyřčená slova ho bodají do srdce, protože si uvědomuje, že před Stalinem není úniku. Představení Hukot času dle stejnojmenné knihy Juliana Barnese mělo premiéru 29. ledna 2023.
Foto: Andrea Černá
Napsat komentář