e
e
e
e
e
e
e
e
e
e
e
e
e
e
e
e
e
e
e
KulturaPozvánkyRecenze

Pražské Quadriennale: Mimozemšťané i nevídané divadelní scény

Víte, o co jde? Prague Quadriennale (dále jen PQ) je festival scénografie a divadelního prostoru. Najdete tu nejenom ukázky z divadelního designu a architektury, ale i různá představení či workshopy. S divadlem sice nic moc společného nemám, jen to, že jsem jeho občasným divákem, ale na PQ to rozhodně nevadí. Na své si tu přijdeme všichni.

 

Praha žije divadlem

Základnu má PQ na pražském Výstavšti v Holešovicích. Hlavní část se nachází v Průmyslovém paláci, ale výstavy a performance probíhají po celém areálu Výstaviště, tudíž si na prohlídku rezervujte minimálně půlden, nejlépe celý den. Pokud se budete chtít zúčastnit i některého z doprovodných programů, pak nezapomeňte, že se konají po celé Praze, v pražských divadlech i klubech.

 

Smutné, vtipné, srbské i čínské

Jedenáct dní, sedmdesát devět zemí, osm set umělců, šest set akcí. Festival zkoumá scénografii ze všech stran, od kostýmů přes světelné efekty a hudbu až k pouliční performance. Můžete tu načerpat inspiraci anebo se jen podívat na to, o čem a jak umělci přemýšlejí, jak si divadelní prostor představují a jaká vystoupení si pro návštěvníky letošního PQ připravili.

Některé expozice jsou vtipné, jiné nicneříkající, smutné, další odrážejí povahu dané země, která má expozici na svědomí, a některé jsou depresivní.

 

Hladovět ani žíznit nebudete

Na PQ se nejen umělecky vyžijete, ale také se tu můžete kvalitně najíst i napít. Pro návštěvníky je připravená káva z pražírny Mamacoffee, občerstvení ve formě veganského curry, pravých belgických hranolek, kvalitního piva i míchaných drinků. Kolem Křižíkovy fontány je občerstvovací stanoviště, kde si můžete odpočinout a sdílet své dojmy.

Na festival můžete jít i s dětmi. I pro ně bude určitě zajímavý. Navíc do patnácti let mají děti vstup zcela zdarma. Celý program festivalu najdete ZDE.

 

CampQ – šestihodinové divadlo

V pondělí 10. 6. jsem se zúčastnila hodně zajímavého divadelního představení. CampQ je šestihodinový divadelní projekt, který proběhl v rámci PQ celkem třikrát. V září se pak budou konat dvě reprízy v Českých Budějovicích.

Kdo si koupil vstupenky, dostavil se vždy v půl deváté večer do vily na Štvanici. Tam to všechno začalo. Před devátou nám pořadatelé dali školení, jak hra probíhá a pak nás pustili do areálu a po deváté večer nás tam definitivně zavřeli s tím, že kdo bude chtít v průběhu nadcházejících šesti či sedmi hodin hru opustit, musí vyslovit správné heslo (s nímž nás samozřejmě seznámili), ale vrátit do hry už se nemůže.

Ve zkratce – hra je o tom, že Štvanice je integrační tábor pro mimozemské civilizace. Existují celkem čtyři mimozemské skupiny a cílem návštěvníků z řad obyčejných lidí je do půlnoci zvolit několik mimozemšťanů, kteří jsou připraveni integrační tábor opustit a včlenit se mezi nás. Dostali jsme tři žetony a ty jsme mohli přidělit, komukoliv jsme chtěli. Do hry jsme mohli libovolně zasahovat, anebo dění v táboře jen pozorovat. Mohli jsme se ptát, navštěvovat mimozemské příbytky (zhotovené z kontejnerů), pít plastovou vodu, jíst kávu v podobě želé, seznamovat se s ostatními diváky, spát v noclehárně anebo třeba jenom sedět u stánku s klasickým občertvením a pivem. Přiznávám se dobrovolně, celých šest hodin jsem to nevydržela. Odcházela jsem krátce před jednou hodinou ranní, kdy zrovna končila mimozemská svatba.

Někteří se tvářili nadšeně, jiní rozpačitě nebo znuděně. Bezpochyby ale šlo o velmi zajímavý projekt. Znovu už bych se ho sice nezúčastnila, ale na druhou stranu – kdy se vám poštěstí strávit večer a noc s mimozemšťany? Pokud máte chuť prožít CampQ i vy, máte šanci za tři měsíce v Českých Budějovicích.

Oficiální stránky projektu najzdete ZDE.

Více o Pražském Quadriennale se dočtete na oficiálních webových stránkách. Pokud se chystáte ho navštívit, pospěšte si, trvá už jen do neděle 16. 6.!

 

Foto: Petr Kučera, Orio

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM