DivadloRecenze

Recenze: Král Ubu

Poprvé za dlouhou dobu jsem viděla divadelní inscenaci, při níž jsem se bavila od první do poslední minuty. Král Ubu není jenom obyčejná parodie na Shakespeara. Je mnohem víc.

 

O zlých a mocichtivých lidech

Do divadla D21 jsem se vydala po dlouhých pěti letech. Přitom má ve svém repertoáru tolik zajímavých her. Naštěstí jsem měla možnost to napravit a konečně přijít. O hře, na jejíž premiéru jsem byla pozvána, jsem předtím nečetla vůbec nic. Nedělám to z principu. Nechci si kazit dojem předsudky.

Král Ubu je příběhem o politické moci a o tom, že uspět ne vždy znamená zvítězit. Hra vznikla z pera Alfreda Jarryho už v devatenáctém století, přesněji roce 1885. Podařilo se mu vytvořit dílo pohybující se na pomezí absurdního dramatu a surrealismu, které je mnohými kritiky často označováno za parodii na Shakespearovy hry Macbeth a Hamlet.

Hlavními postavami je tyranský otec Ubu, lenoch a povaleč, a matka Ubu, žena všemi mastmi mazaná, která pro pohodlí a bohatství klidně zaprodá duši ďáblu. Jednoho dne se jim v hlavně zrodí odvážný plán – svrhnout krále a zmocnit se trůnu. Jenže poté, co na trůn Ubu skutečně usedne a stane se z něj úkladný příklad diktátora, za svůj způsob vládnutí tvrdě zaplatí.

 

Jistá podoba by tu byla

Po prvních pár minutách vám možná bude hučet v uších. Malý prostor divadla a rezonující zvuky, které herci na jevišti vyluzují, jsou vskutku uši drásající, ovšem za chvíli se divák natolik ponoří do hry, že nic jiného než děj a výkony jednotlivých herců nevnímá. Hře nechybí napětí ani vtip a ačkoliv je už přes dvě stě třicet let stará, nelze si nevšimnout, že předlohou krále Ubu by klidně mohl být nejeden současný český politický představitel.

 

Něco, co se vymyká

Herci po celou dobu představení podávají stoprocentní výkony. Nehrají jen tělem a jazykem, ale i mimikou. Jejich výrazy jsou divadlem samy o sobě. Hodinu a půl trvající představení nadchne všechny, kteří mají rádi alternativní divadlo, chtějí se zasmát a stát se diváky něčeho, co v českých divadlech není tak zcela běžné.

V hlavních rolích uvidíte Hanu Mathauserovou, Vojtěcha Hrabáka, Petra Pochopa, Libora Stacha a Lukáše Šolce.

Chcete se jít na představení Král Ubu podívat i vy? Zasoutěžte si o dvě vstupenky. Pravidla soutěže najdete na Instagramu.

Foto: Michaela Škvrňáková, Petr Kučera

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM