DivadloReportáže

Strach na Letní Letné!

Bojíte se, tajíte dech, ale také se smějete. Představení Strach – a fear song belgického souboru Théâtre d’Un Jour sklízí na Letní Letné nevídaný ohlas.

Umělci pracují s celou řadou uměleckých forem. Zpívají, tančí, podávají neskutečné akrobatické výkony, napodobují zvířata a také zapojují diváky. Je to představení, ze kterého budete odcházet plni emocí.

Dneska poteče krev

Dívka v naprosté tmě se svíčkou v ruce budí dojem naprosté zranitelnosti. Je vystrašená. Bojí se. Usíná. Vlci se na ni sápou. Nebohá dívka se brání nesčetnými výpadky hodnými těch nejlepších akrobatů na světě. Z krvelačných vlků se pomalu stávají umělci, kteří dokážou to, o čem si jiní profesionálové mohou nechat jenom zdát. Špičková sopranistka zpívá srdceryvnou píseň a diváci tuší, že dojde na nejhorší. Dneska poteče krev.

Před samotným vrcholem dávají umělci vyniknout jedné z divaček. Pokoušejí se s ní o pár akrobatických prvků. Daří se. Žena je nervózní, ale usmívá se. Diváci tleskají, pískají a smějí se. Není to ostatně poprvé ani naposledy. I když podle názvu budí dojem hororového vystoupení, ve skutečnosti je prodchnuté humorem. Například ve chvíli, kdy se z vlků stávají ukňouraná raněná stvoření. Jste ponořeni do děje a nesledujete ubíhající čas. Akrobaté se vám dívají do očí, možná vás vyzvou i k tanci. Tančíte v přítmí stanu, hraje hudba. Pak přichází samotný vrchol. Šplhají po sobě, skládají se na sebe jako kostky v počítačové hře Tetris. Vystupující sotva popadají dech. Řine se z nich pot, přesto jsou stále perfektní. Šedesát minut uplynulo. Střecha stanu se otvírá. Prší. Za tu stometrovou frontu, kterou jsem si musela v dešti vystát, to stálo.

Znovu po osmi letech

Soubor skládající se ze tří členů, dvou mužů a jedné ženy, se vrací na Letnou po dlouhých osmi letech, tehdy byl ale ještě součástí Compagnie XY. Už v roce 2011 ovšem sklidil obrovský úspěch. Letos na něj bezpochyby naváže. Možná ho i předčí. Ke spolupráci si totiž přizval vynikající sopranistku Julii Calbete, která svým zpěvem dává představení úplně nový rozměr.

Nejbližší představení: čtvrtek 22. 8., sobota 24. 8, neděle 25. 8., pondělí 26. 8. úterý 27. 8. / vždy od 20:30

Délka: 60 minut

Více o představení najdete ZDE.

Foto: Letní Letná, Laure Villain

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM